Sanal chat

Sanal chat

Sanal chat ile herkese merhaba. Biliyoruz ki dil kullandığımız en önemli iletişim aracımızdır. İnsanlar arası anlaşmayı sağlayan doğal bir araç. Her birimiz kendimizi ifade ederken dilimizi kullanırız. Her bir bireyde kendi lisanına göre yetişir. Örneğin bizler Türkçe öğrenerek yetişiyoruz.
Almanyadaki bireyler Almanca gibi…
Kendisine özgü kuralları olan ve bu kurallara göre öğrenilen en zor dilin Türkçe olduğunu söylüyorlar. Elbette bizler bunun farkında değiliz. Ana dilimiz olduğu için ve doğumdan itibaren öğrendiğimiz için.
Fakat tanışma siteleri içinde Türkçe dilimizin farklı şiveleri karşımıza çıkabiliyor.
Peki şive nedir?
Türkiyemizin tarihi dönemlerinde ayrılmış bir kol gibi düşünün. İstanbullu gelirim derken örneğin  bir Türkmenistan vatandaşı kelür men der. Elbette bu yazı dilimizde etki etmektedir. Yani demem oki yazılı sohbet ederken farklı şiveleri gördüğünüzde şaşırmayın.

Sanal chat

Elbette her şeyin farklılık gösterdiği gibi Türkçemiz şiveleri de farklılık gösterir. Güneybatı oğuz grubunun 4 farklı şivesi. Kuzeybatı kıpçak grubunun 11 farklı şivesi bulunmakta.
Güney doğu grubunun iki tane. Birde elbette anadolunun ağız örnekleri var farklı farklı.
Mesela kemcük ağızlı yazıyor bazen arkadaşlar buna istinaden merak ettim ve baktım eğri demekmiş. Yani eğri ağızlı. 🙂
Kırtlama içerim ben diyorlar ya  ısırmak anlamı varmış. Elbette herkesin düşünce dil değişimlerine saygı duyuyoruz. Sanal sohbet içinde bazen kendimize birşeyler kattığımızı fark ediyoruz böylelikle. Çünkü bu bir genel kültürdür.

O halde dil için sadece bir iletişim aracı diyemeyiz. Kurulan iletişim sonrası doğan kültürleride nesilden nesile aktarmakta.

Aslında dil gerekse arkadaşlık siteleri içinde  gerekse reel hayatımızda canlı bir varlıktır.
Dilimiz hepimizin sosyal bir kurumudur. Aynı zamanda düşüncelerimizin göstergesidir.

Sanal Chat

Sanal Chat

Sosyal sanal sohbet

Evet sevgili okurlar sizlerde kendi dilinizi şivenizi bizlerle paylaşmaya ne dersiniz. Sanal sohbet siteleri içinde ulusal birliğinizi kuran en önemli öğeyi siz temsil edebilirsiniz.
Gelecek nesillere siz nasıl bir tarihi bilinç bırakacaksınız. Bizler sizler kadar Belkide şanslı değiliz. Şahsen özel bir şiveye sahip değilim ama güzel bir diksiyonun olduğunu düşünüyorum.
Hatta sevgili  okurlar yayın alıp direk şivenizi bizimle paylaşa bilirsiniz. Bugünlük hoşçakalın.
Www.sohbetimsen.net

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Yazar: Musty azad

Görüntüleme: 1346 defa

Kategori: Chat

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2021

1 Yorumlar
Selin

Güzel VATANIMIZIN HER ŞEHRİMİZİN AYRI AYRI ÇOK GÜZEL KENDİNE ÖZGÜ ŞİVELERİMİZ VAR SİZLERİN BU HARİKA ORTAMINIZ SAYESİNDE TANIYOR VE ÖĞRENİYORUZ VE BİLGİLENMİŞ OLUYORUZ EMEĞİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK TEŞEKKÜRLER

Cevap bırakın